Pasmo Brzanki

Pasmo Brzanki i inne atrakcje turystyczne w okolicy

Brzanka to wzniesienie na Pogórzu Ciężkowickim. Jest ona położona w kierunku południowym od samego Tuchowa. Najwyższy szczyt Pasma Brzanki – Liwocz – jest na wysokości 563 m n.p.m. Możesz obserwować ten szczyt z wieży widokowej (bezpłatnie, całą dobę) pod Brzanką (przy dobrej widoczności zauważysz też Pieniny, Bieszczady i Tatry) a także zbierać tam borówki. Należy on do kilku najwyższych szczytów Pogórza Ciężkowickiego. Od 2005 teren ten jest objęty ochroną i przynależy do Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki. 

Nieopodal znajdziesz prywatną bacówkę. Aby dojść do wieży widokowej możesz także przejść od strony Jodłówki Tuchowskiej. Znajdziesz tam parking, toalety, miejsce na grilla lub ognisko oraz mapy i inne przydatne informacje na temat tego obszaru. Przeważają tam lasy jodłowo-bukowe. Jest tam pełno szlaków dla rowerów oraz pieszych, a także jeden szlak konny “Karpackie Podkowy”. Na Liwoczu dotrzesz także do rezerwatu przyrody i Sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju. Dodatkowo możesz odwiedzić miejsce zwane “Kamieniem Pustelnika”. Jest to obiekt pełen ludowych legend. 

Park Krajobrazowy Pasma Brzanki leży na terenie gmin takich jak: Gromnik, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Szerzyny i Tuchów w województwie małopolskim. 15 278 ha to całościowy obszar Parku. Możesz po drodze natknąć się na wiele pięknych potoków i dolin. Lasy, łąki i grunty orne stanowią całą powierzchnię. Atrakcje w Brzance obejmują także rezerwaty przyrody, które możesz zwiedzić: “Góra Liwecka”, “Ostry Kamień”, “Nagórze” i “Liwocz”. Atrakcje w Brzance to również zróżnicowane gatunki roślin i zwierząt. Możesz tam spotkać sarny, dziki, lisy, jelenie a także gronostaja (pamiętaj, że jest on objęty ochroną prawną). Na Paśmie Brzanka natkniesz się także na łasice i wydry a także około 140 gatunków różnych ptaków (w tym bociana czarnego). Należy uważać na zaskrońce, żmije zygzakowate i padalce.

 

Zarezerwuj swój nocleg w Tuchowie przy Paśmie Brzanka już dziś

Serdecznie zapraszamy do naszej agroturystyki

Wypoczynek na wsi to wspaniały sposób aby zbliżyć się do natury i zaczerpnąć świeżego powietrza. Ucieknij od miasta i zachwyć się naszymi Pogórskimi krajobrazami. Oferujemy noclegi dla 10 osób z tarasem i miejscem na BBQ i garażem na rowery. Do dyspozycji nasi goście mają także pralnie i siłownię. Przygotowujemy posiłki ekologiczne i nieprzetworzone a nasze gospodarstwo wyróżnia się organicznymi uprawami.